Hírek, információk Rendezvények Támogatóink Galéria Archívum Kapcsolat

Hírek, információk - Mi is ez a Fiesta?

Az Internet Fiesta története

Az évek során nagyszabású, nemzetközi rendezvénysorozattá duzzadt Internet Fiestát évente rendezi meg az Internet Society.
Az Internet- és digitális kultúra népszerűsítését szolgáló világméretű program célja az információs társadalomba való beilleszkedés megkönnyítése. Ennek érdekében 2000-ben több mint húsz szervezet írta alá azt az együttműködési megállapodást, amelynek célja az Internet-kultúra terjedésének felgyorsítása volt. Az Internet Fiesta megszervezésében évek óta a könyvtárak vállalnak kulcsszerepet.

Az Európai Bizottság 1999-ben kezdeményezte, hogy az egy évvel korábbi francia esemény nemzetközi szintű megmozdulássá váljon. Ezt követően az Internet Fiestát számtalan országban megszervezték. Létrejött egy nemzetközi közösség, amely egyéni és közös projektek megvalósításán fáradozott egyetlen közös céllal: népszerűsíteni az Internetet minél szélesebb körben.
A Fiesta Bizottság változatosabbnál változatosabb programokat, konferenciákat, ingyenes szoftverek bemutatóit támogatta. Számtalan szervezet közreműködött az első Internet Fiesta sikerének érdekében, mint például az Európai Bizottság, az Internet Társaság (ISOC), a francia Digital Cities Association (Digitális Városok Szövetsége), valamint a The Internet New Generation Association. Néhány országban a rendezvény állami támogatásnak örvendhetett.

A második Internet Fiestát öt kontinens 50 országában 65 helyi szervezési bizottság részvételével szervezték meg. Az Internet Fiesta 2000 célja főként az volt, hogy összegyűjtse és bemutassa a számtalan helyi kezdeményezést, eseményt, ami immár nem kizárólag virtuális volt, hanem ténylegesen az egész világot behálózva valóságosan megtörtént, felébresztve a média és a nyilvánosság érdeklődését. Hasonlóképpen célként fogalmazódott meg az Internetben rejlő lehetőségek népszerűsítése, azaz a napi használatra való bátorítás vagy a tapasztalatcsere lehetőségének biztosítása.
2000 márciusában Magyarország is csatlakozott a rendezvényhez. 24 civil szervezet és könyvtár kapcsolódott a program összeállításához. A központi rendezvénynek a Magyar Tudományos Akadémia adott otthont. Videokonferencián további négy helyszín kapcsolódott az eseményekhez. A rendezvény komoly szakmai érdeklődést váltott ki, ennek ellenére az esemény újszerű volta miatt nem kapott elég média visszhangot.

A harmadik Internet Fiesta szlogenje az Egerek és emberek volt, amelynek sikeréért vállalatok, non-profit szervezetek és magánszemélyek mozgósították energiáikat. Az ő munkájuk révén kerültek előtérbe az Internet rendkívüli lehetőségei a kommunikáció és az együttműködés terén. Az ez évi Fiesta ösztönzés volt a találkozásra és az együttműködésre, az egymás közti távolság csökkentésére, abból a célból, hogy az egér ne a számítógép egy "nyúlványa" legyen, hanem egy eszköz, amely által az emberek közelebb kerülhetnek egymáshoz.
2001-től a magyarországi rendezvénysorozat alappillérei a könyvtárak lettek.

A negyedik Fiesta időben egy hetesre duzzadt, a résztvevők vonatkozásában pedig, kapcsolódtak felhasználók, webmesterek, egyetemek, közösségek, közintézmények, civil szervezetek, valamint vállalatok egy széles virtuális térben. A 2002-es rendezvény jelszava a Környezet: tudomány és oktatás volt.
A Debreceni Városi Könyvtár Újkerti Fiókkönyvtára révén ettől az évtől kapcsolódott az Internet Fiesta programsorozathoz. Az első években 24 órás programot szerveztek változatos témakörben.

Az ötödik Fiesta megrendezésével alá kívánták húzni, hogy megjelenése óta a világháló képezi a hazájukból kivándorolt közösségek összekötő kapcsát. Ma a World Wide Web a fő kommunikációs eszköze ezeknek a közösségeknek. Az Internet lehetővé teszi, hogy a külföldön élő személyek napi kapcsolatban maradjanak családjukkal, hogy ápolják kultúrájukat, használják nyelvüket, így őrizve meg identitásukat. A párizsi nemzetközi bizottság az 5. Internet Fiestát a világ kivándoroltjainak dedikálta.
2003-ban már 65 ország kapcsolódott a programhoz, 400 kezdeményezés vált valóra. A rendkívüli érdeklődésnek köszönhető, hogy a rendezvényt meghosszabbították egy héttel.

Tekintve, hogy a Fiesta nemzetközi bizottságának központja Párizs, a 2004-es rendezvénysorozat témájául a "franciabarátságot" javasolták, ami egyúttal előkészületnek is tekinthető a 2008-as Virtuális Világkiállításra.

2005-ben az Internet Fiesta Kolumbiából jelentkezett, középpontjában az információs és kommunikációs technológiák témajavaslat állt.

2006-ban a programsorozat megszervezésével az Internet kapcsolatteremtő erejét kívánták kihangsúlyozni. Tavaly a Debreceni Városi Könyvtár négy fiókkönyvtára kapcsolódott a rendezvényhez: Benedek Elek Könyvtár, Petőfi Könyvtár, Tócoskerti Könyvtár, valamint a könyvtárhálózatban úttörőnek számító Újkerti Könyvtár. Az országban egyedülálló módon kihasználtuk a fiókkönyvtárhálózatunk előnyeit, s erre épülve szerveztük programjainkat. Nagy érdeklődésnek örvendett például a város ismert személyiségeivel szervezett webkamerás beszélgetés. Több előadásnak, játékos vetélkedőnek, internetes témájú alternatív színházi estének adtunk otthont, hirdettünk pályázatot, totót több korosztálynak. (Részletes beszámoló.)

Az Internet Fiesta eddigi időpontjai

  • 1999. március 19-21.
  • 2000. március 17-18.
  • 2001. március 2-4. Egerek és emberek
  • 2002. március 18-24. Környezet: tudomány és oktatás
  • 2003. március 17-23. Kivándorlás ma!
  • 2004. március 14-29. A frankofília
  • 2005. március 14-27. Információs és kommunikációs technológiák
  • 2006. március 20-31. Az Internet kapcsolatteremtő ereje
© Debreceni Városi Könyvtár - Internet Fiesta 2007. 4024 Debrecen, Piac u. 68. Telefon: 52/502-430 Fax: 52/537-609