Hírek, információk Rendezvények Támogatóink Galéria Archívum Kapcsolat
2007. HIK beszámoló
2006. HIK beszámoló

Hallgasd Te is!

Fiesta Rádió

Ajánlott Böngésző

Firefox

Archívum - 2006. HIK beszámoló

Internet Fiesta "történelem"

A Debreceni Városi Könyvtár elsőként 2000-ben csatlakozott az Internet Fiesta akcióhoz, s vállalta az akkoriban egyre inkább teret hódító internetes lehetőségek bemutatását, szolgáltatások ismertetetését. A fesztivál rendezvényeinek több éven keresztül 24-25 órás programokkal az Újkerti Könyvtárunk adott helyet.

2006-ban úgy gondoltuk, hogy mivel több fiókintézményünk is részese már a szélessávú Internetnek, miért ne lehetne egy intézményeket összefogó városi Internet Fiesta ünnepséget rendezni. Így valósítottuk meg március 22-23-án a négy nagy fiókkönyvtárunkban – Benedek Elek Könyvtár, Petőfi Emlékkönyvtár, Tócóskerti Gyermek- és Iskolai Könyvtár és Újkerti Könyvtár – az élményekben gazdag ünnepségsorozatot.

Fiesta-programok városszerte

A Méliusz Juhász Péter Megyei Könyvtárral karöltve városszerte március 22. és március 31. között számos program kerül megrendezésre, amely az Internet különféle szolgáltatásait kívánja megismertetni a látogatókkal.

A Debreceni Városi Könyvtár színes rendezvénysorozatát 2006. március 22-én Halász D. János a város oktatásért és szociális ügyekért felelős alpolgármestere nyitotta meg az Újkerti Könyvtárban. A kétnapos ünnepségsorozatban igyekeztünk minden korosztály számára érdekes programot biztosítani. Ezekről szeretnék most Önöknek röviden tájékoztatást adni.

Újkerti Könyvtár

Az Internet Fiesta idei célkitűzését, mely "Az Internet kapcsolatteremtő erejé"-re kívánja felhívni a figyelmet, kiegészítettük az esélyegyenlőséggel és ennek szellemében szerveztük meg programjainkat.

Ebben az évben már januárban elkezdtük a szervezést:
Egy novellaíró pályázatot hirdettünk az általános iskolások és középiskolások körében "Számítógépes történetek" címmel. A beadott pályaművek érdekes módon összecsengtek a központi témával, melyekben a fiatalok internetes kapcsolatteremtési lehetőségei fogalmazódtak meg igen fantáziadúsan. A legnagyobb élmény a nagyszámú közönség számára a debreceni egyetemistákból szerveződött Konzerv Színház előadása volt, akik a pályaművekből pár nap alatt egész estés produkciókat alkottak. Életre keltették XP-man-t, a laktóz érzékeny Laptóz Johnson-t, Szilikon-t a kisegeret és más képzeletbeli hősöket.

A Hajdú-Bihar megyében közismert regionális álláskereső portál a Hajdujob.hu munkatársa tartott előadást munkanélküli olvasóinknak és végzős középiskolások számára "Belül a hálón" címmel. Bemutatta a korszerű álláskeresési technikákat, hogyan lehet az adatbázisba bekerülni, önéletrajzot írni, és praktikus tanácsokat kaptak a hallgatók az állás interjúkkal kapcsolatosan is.

Szerdán egész nap az Újkerti Nevelési Oktatási Központ a magtartási és tanulási nehézségekkel küzdi gyermekcsoportjait fogadtuk, akiknek tudás és készségfejleszti játékos internetes oldalakat mutattunk be. (egyszervolt.hu)

Csütörtök a webkamerás beszélgetések jegyében zajlott. Délelőtt a Nagyerdei Állatkert igazgatóját látta vendégül a Tócóskerti Gyermekkönyvtárunk és Interneten keresztül a mi könyvtárunkban lévő gyerekek is kérdéseket tehettek fel. Délután pedig a DVSC futballistái voltak a mi vendégeink, akiket nagy gyeregsereg ujjongott körbe. A webkamerás beszélgetésekben gyerekek vettek részt, akiknek így lehetőségük nyílt személyesen kérdezni városunk ismertebb embereitől. Nagy sikere volt az állatkert igazgatójával folytatott csevegésnek. A gyerekek nagyon izgalmas kérdéseket tettek fel állatokról, gondozásukról, és legalább ilyen izgalmasak voltak a válaszok is. Sajnos kevesebb idő állt rendelkezésünkre, mint amennyi kérdés a gyerekekben felmerült, reméljük lesz még alkalom ezekre is. Szintén sikeres volt a város focicsapatának tagjaival létrejött beszélgetés is, szurkoló gyerekek faggathatták a válogatott tagjait a csapat terveiről, életéről. Ezek a programok várakozáson felül jól sikerültek. Nem csak a téma és a meghívott személyek miatt, hanem azért is, mert nagy élmény volt a gyerekeknek látni magukat a kivetítőn, mikrofonba beszélni, tudni hogy egy másik könyvtárban őket látják és hallják.

Az esélyegyenlőség jegyében a Siketek és Nagyothallók Általános Iskolájának tanulóit láttuk vendégül egy Internetes foglalkozáson, ahol közhasznú információkat pl. menetrend, katalógus, szórakozási lehetiségek, Debrecen honlapja ismerhettek meg. Ez a kapcsolat újabb közös foglalkozások keretében folytatódik majd tovább. Jeltolmács segítségével történt a kommunikáció.

Benedek Elek Könyvtár

A Kapcsolat-tér valamint Szeretet-tér címő programjaink az idősebb korosztálynak szóltak. Az internetes levelezés fortélyait mutattuk be nekik: postafiókot nyitottak, majd elsajátították a képek, üdvözlőkártyák küldésének módját. A csatlakozást követien a külföldi munkalehetőségek, a tanulmányok távolabbi országokban történő folytatása következtében sok család számára az Internet vált a legfontosabb kapcsolattartó eszközzé.

A Város-térben bemutattuk az Internet nyújtotta lehetőségeket a közös programok szervezésében. Városunk öt kiemelkedő jelentiségő intézményének honlapjára (Déri Múzeum, Aquaticum (Élményfürdő), Kollégium, Főnix Csarnok, Színház) kalauzoltuk el a fiatalokat, és bemutattuk, hogy szervezhetnek akár egész napos programot, hogyan léphetnek kapcsolatba az azonos érdeklődésőekkel például a színház oldalának fórumain, miképpen tájékozódhatnak egy-egy épület történetéről, érdekességekről.

A Játék-térben elsősorban a gyerekek véleményére voltunk kíváncsiak, hogy mit tartanak jó internetes játéknak, hogy mennyiben használják a játék során az Internet adta lehetőséget, hogy ne egyedül, hanem másokkal is játsszanak, hogy jobban szeretnek-e többedmagukkal játszani, és miben más az, ha például egy másik gyerekkel táblán sakkoznak, mintha Interneten tennék ugyanezt.

Két programunk inkább a technológia elsajátítására hegyezidött ki, az Internet lehetőségeinek kihasználására, azoknak a skilleknek a megismerésére, amelyek szükségesek ahhoz, hogy otthonosan mozogjunk a hálón. A nagy érdeklidésnek örvendi és majdnem minden korosztályt megmozgató program a Kereső-tér volt, az internetes keresési technikákról szólt. Varga Sándor tanár úr rendkívül izgalmas, a gyakorlatra összpontosító előadást tartott. Wiedemann Krisztina, a DEOL főszerkesztője az internetes újság lehetiségeiről, jövőjéről beszélt. Kitérőt tett a blogok szerepére, és felbecsülhetetlen jelentőségükre az olyan információkhoz való hozzájutás során, melyeket másképp nem szerezhetnénk meg.

A Köz-tér a felnőtt lakosság érdeklődésének örvendhetett. Az egy óra során betekintést nyertek a közügyek világhálón történi intézésébe.

Tócóskerti Iskolai- és Gyermekkönyvtár

A programsorozatot egy pályázattal és a honlapunkon található játékkal nyitottunk. "Légy a kedvenc honlapom!" - pályázatot honlapot szerkesztő olvasóinknak hirdettük meg, az "Aki keres az talál" játékunkat a könyvtár honlapjához kapcsolódó kérdésekből állítottuk össze, a totó megoldását e-mailben küldhették el olvasóink. A két játék eredményhirdetésére, s a legjobb honlap bemutatójára március 23-án a fiesta napon került sor.

Délelőtti programjaink az Internet oktatásban nyújtott lehetőségeit mutatták be:

Mozart a neten címmel rendhagyó énekórát tartottunk a könyvtárban. Bemutattuk a legérdekesebb magyarnyelvű Mozarthoz kapcsolódó oldalakat, zenei letöltési lehetőségeket. Óra végén a résztvevők önállóan oldottak meg a honlapok segítségével Mozartra vonatkozó feladatsorokat.

Euklub a könyvtárban címmel 2003-ban a könyvtár és az iskola tanulói egy oktatóprogram keretében elkészítették az Európai Unió honlapját. Fiesta napon "Amit az Európai Unióról tudnod kell" címmel földrajzórát tartottunk a könyvtárban, amin bemutattuk a gyerekek által szerkesztett honlapot. A bemutatót követően a EU-ra vonatkozó kérdésekből a honlapot használva egy vetélkedőn mérték össze tudásukat a résztvevők.

A célunk az volt, hogy a gyerekek szerezzenek tapasztalatot arról, hogy az internet segítségével is feldolgozható az iskolai tananyag. A bemutatott honlapok több szöveges és képi és hang információval szolgáltak, mint a hagyományos tanórai keretben történi feldolgozás, önálló internethasználattal a résztvevők aktívan bekapcsolódtak a téma feldolgozásában.

Délutáni programjaink az Internetnek a szabadidő értelmes eltöltésében nyújtotta lehetőségeit mutatták be.

Gyerek-net programunkon alsó tagozatosok számára tartottunk bemutatót a gyerekeknek szóló honlapokról. A leglelkesebben ez a korosztály vett részt a programon, örömmel hallgattak verseket, meséket, próbáltak ki rejtvényeket.

A webkamerás konferenciabeszélgetéseket sikeresnek tartjuk. Ritkán van lehetőségünk arra, hogy vendégelőadóval, neves személyiséggel szervezzünk találkozót a könyvtárban. A négy könyvtár összekapcsolásával alkalmunk volt bekapcsolódni a többi könyvtár programjába is. A résztvevőknek igazi élmény volt, hogy a technikát használva feltehették kérdéseiket focistáknak, az állatkert igazgatójának, Szente Vajk színésznek. A jövőben is szívesen részt vennénk ilyen jellegű rendezvényen pl. : író-olvasó találkozón, folyóirat ankéton.

Média, szponzorok, pályázatok

Az így megvalósult programjaink nem jöhettek volna létre a helyi média és megfelelő technikát biztosító informatikai cégek bevonása nélkül. Igyekeztünk a rendezvény előtti hetekben időt szakítani a megfeleli marketingre. Megkerestük a korábbi partnerkapcsolatok alapján azokat az informatikai vállalkozásokat, akiktől projektort, webkamerát és ajándéktárgyakat is kaptunk. Köszönetet mondunk a Lansoft Kft-nek és a Számítógépház Kft-nek a technikai megvalósulásért, valamint a Friss Rádiónak és az Inform Média Kft. munkatársainak a programokról való tájékoztatásért és a programban történi aktív részvételért.

További reklámot jelentett a saját készítéső meghívók, plakátok és a rendezvény idejére készített FIESTA honlapunk.

Éltünk azzal a lehetőséggel is, hogy programjainkat internetes portálokon és fórumokban is megjelentessük. A meglévő kapcsolatrendszer alapján szerveztünk meg előadásainkra vendégeinket és hívtunk iskolákból, más könyvtárakból érdeklődő fiatalokat és csoportokat. A rendezvényekre a forráspénzek egy részét a Nemzeti Kulturális Alapprogram "Közhasznú információk az Interneten" pályázatnak köszönhetően tudtuk megfinanszírozni.

Összegzés

Ez a program az újdonság erejével hatott és óriási sikert hozott! Mind a meghívott vendégek, mind a fiatalok élvezték a kapcsolatteremtésnek ezt a ma még csak szűk körben használt lehetőségét. Nem idegenkedtek és biztonsággal kezelték a technikát is.

A kétnapos rendezvény ideje alatt a négy könyvtárunkat mintegy ezer fő látogatta meg, körülbelül 700-an ültek le az Internet mellé és közel 100 új olvasó iratkozott be.

Az elmúlt évek alatt folyamatos, progresszív fejlődésen ment keresztül ez a rendezvény sorozat a Debreceni Városi Könyvtárban, amit évről évre elismertek országos szinten is. Igyekeztünk mindig újdonságokat belevinni a programokba és örömmel tapasztaltuk, hogy a következő évben más könyvtárak is profitáltak a tapasztalatainkból.

© Debreceni Városi Könyvtár - Internet Fiesta 2007. 4024 Debrecen, Piac u. 68. Telefon: 52/502-430 Fax: 52/537-609